Aprítás fontossága
Komposztálás előtt össze kell gyűjteni a komposztálandó alapanyagokat, valamint azokat elő kell készíteni olyan formában, hogy megfelelő legyen a komposztáláshoz.
Az előkészítés egyik fontos szakasza az aprítás, hiszen nagyon sok olyan anyag van, ami nem tehető bele egészben a komposztáló edénybe.
Ilyen aprításra váró alapanyag lehet a háztartásból kikerülő kezeletlen faanyag, a papírhulladék, valamint a kerti fanyesedék.
A gallyak, faágak aprítása azért is fontos, mert némelyik olyan méretekkel rendelkezik, hogy bele sem férne a komposztáló edénybe, de nem ez az elsődleges oka amiért az aprítás elengedhetetlen.
A faágak és gallyak külső rétege igen nehezen bomlik le természetes folyamat révén, így muszáj rásegíteni, hogy a komposzt ne három évig készüljön.
Amennyiben a faágak nem kerülnek aprításra, akkor több évbe telhet, míg azok lebomlanak, így a komposzt addig értéktelen, ezt a folyamatot kívánja meggyorsítani az aprítás.
A faágak felülete nagymértékben megnövekszik, amennyiben aprításra kerül, így a mikroorganizmusok számára elérhetővé válnak a növénydarabok felületei, amik tulajdonképpen előidézik a korhadást.
Az aprítás másik hatalmas előnye, hogy szükségtelenné teszi a komposzt keverését, így egy rétegben behelyezhető a felaprított faág a komposztáló edénybe.
Amennyiben valaki nem fektet elég nagy hangsúlyt az aprítás fontosságára, mint megelőző intézkedésre a komposztálás előtt, akkor a komposzt nem fog teljesen beérni, és nem lesz olyan hatékonyságú, hiszen lesznek benne le nem bomlott részek, amiket a termőtalaj és a növények nem tudnak hasznosítani. Ebből adódóan a komposztálás majdnem felesleges folyamattá válik, ezért érdemes inkább időt és energiát szánni a faágak aprítására.